Şöhret Pakiş: “Pandemide zorlukları fırsata çevirmeye odaklandık”

May 8, 2023

“Bugün ve gelecek iki önemli küresel gelişmeyi işaret ediyor: A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlara tek elden ve entegre edilmiş çözümler üretmek ve sektöre yeni, adrenalini yüksek ürünler sunmak. Her iki konuda da liderliğimizi ve öncülüğümüzü önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyoruz.”

45 yıllık bilgi, alt yapı ve tecrübesiyle su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında A’dan Z’ye hizmetler sunan Polin’in 2021 yılına dönük projelerini ve büyüme planlarını Pazarlama ve İletişim Direktörü Şöhret Pakiş anlattı…

Polin’i tanıtarak, turizm sektörüne sunduğu hizmetleri anlatır mısınız?

1976 yılında İstanbul’da kurulan Polin, bugün su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında A’dan Z’ye hizmet sunan bir su parkı tedarikçisidir. Günümüzde global arenada pazar lideridir. 108 ülkede kendi markasıyla 3500 su parkı projesi gerçekleştiren firmamız, “Daima Yenilikçi”, “Dünya Çapında Üstün Kalite” ve “Teknoloji Liderliği” vizyonuyla global su parkı sektöründe birçok yeniliğe imza atmıştır.  Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası bulunuyor. Bu; yani yüzde 100 kendi içimizde ürettiğimiz bir değerin,  kendi fikrimiz, kendi tasarımımız, kendi mühendisliğimiz ve işgücümüz ile tüm dünyada ülkemizden çıkan bir marka olarak bir numaraya yerleşmesi bizleri gururlandırıyor.

Polin olarak 35 bin m²’lik dünyanın en büyük su kaydırağı üretim tesisi olan fabrikasında tüm üretimini üstün kalite anlayışıyla Türkiye’de gerçekleştirmekteyiz. Su kaydırağı üreticileri arasında globalde en yüksek üretim kapasitesine sahip firmadır. Sadece su kaydırakları tasarımında değil, su kaydırağı üretim teknolojilerinde sunduğumuz yeniliklerle de sektörde adımızı “teknoloji lideri” olarak koruyoruz. Örneğin, su kaydıraklarındaki üretim teknolojisini global olarak değiştirdik. Polin 2006 yılından bu yana kaydıraklarını iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp kompozit üretim teknolojisiyle üretmeye başladı. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek su kaydırağı üreticisi olmuştur. Bugün bu teknolojiyle tüm ürün gamını sunan Polin sektör liderliğini sürdürmektedir.

Pandemi sürecinde operasyonlarınızda ne gibi değişiklikler meydana geldi? Yeni uygulamalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Su parkları sektörü sürekli gelişen bir sektör. Yenilik olmazsa olmaz! Yatırımcılar daha çok heyecan verici, etkileyici ve görselliği ön planda olan atraksiyonları tercih etmektedirler. Kaydırak tasarımı da yaptığımız için su parkı yatırımcıları için en büyük mücadele alanı burası çünkü tesise gelen müşterileri tesise çekmek zorundalar ve sadece bir sefer değil, sürekli geliyor olmasını sağlamak durumundalar. Kaydırak tasarım çalışmalarımızı yaparken şuna bakıyoruz, su parkına gelen misafirler ne istiyor? Hatta bununla ilgili bir pazar araştırması yaptık ve şu sonuçlarla karşılaştık: Birincisi en heyecanlı, kalplerini yerinden oynatacak kaydıraklar istiyorlar. Kalplerini yerinden oynatan kaydıraklar en çok sıra olan kaydıraklar. Adrenalini yüksek kaydıraklar istiyorlar. İkincisi interaktif kaydıraklar istiyorlar, eğlenceyi, oradaki deneyimi eşleri, çocukları, kardeşleri, arkadaşları ile paylaşmak istiyorlar. Üçüncüsü temalı kaydıraklar istiyorlar. Kaydırakların onlara hikayeler anlatmasını istiyorlar. Dördüncüsü yüksek kapasiteli kaydıraklar istiyorlar. Bu sebeple aynı anda 4 ya da 6 kişinin aynı anda kayabileceği kaydıraklar tasarladık. Park operatörlerinin de en önemli konularından biri sıraları azaltmak. Aynı anda 4 yada 6 kişi kaysın ki sirkülasyon çok olsun. Ayrıca kaydıraklarının güzel görünmesini istiyorlar. Bu  nedenle RTM kaydıraklar neden bu kadar popüler bunu çok iyi açıklıyor. Kaydıraklardan kaymayanların bile kaydırakları seyredilmeye değer bulmalarını istiyorlar.

“Pandemi başarılarımıza yenilerini eklediğimiz bir süreç oldu”

Tüm dünyayı etkileyen bir durumla karşı karşıya olmamıza rağmen önlemlerimizi maksimum alarak çalışmalarımıza hiç hız kesmeden devam ettik. Dünya çapında 4 farklı kıtada 57 farklı proje tamamladık. Her zaman olduğu gibi sektörümüze yenilikler katmaya devam ettik ve iki farklı  su kaydırağı üretim teknolojisini ve iki farklı su kaydırağını sektörle buluşturduk. 2018 yılında dünyanın en büyük eğlence parkları fuarı IAAPA Expo’da lansmanını gerçekleştirdiğimiz, dünyanın ilk tamamen şeffaf kompozit su kaydırağı olan Glassy’i bu süreçte Vogue Hotel Bodrum’da yer alan Candyland Tema Parkı’na kurduk. Sınırsız desen seçeneği sunan UTexture teknolojimiz ile gerçekleştirdiğimiz ilk projemiz Kirman Hotels Arycanda De Luxe’ü tamamladık. Bunlar dışında teknoloji entegre ederek kaydırağın içinde kayış esnasında görsel efektlerle deneyimi arttıran Wonder Flux kaydırağımızı ve başlı başına yeni ve eşsiz bir tasarım olan, doğadan esinlenerek tasarladığımız Stingray su kaydırağını sektörle buluşturduk. Bizim için güzel gelişmelerin olduğu ve başarılarımıza yenilerini eklediğimiz bir süreç oldu diyebiliriz.

Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Bu yılki bütçenizin ne kadarını Ar-Ge harcamalarına ayırdınız? Bu kapsamda son bir yılda pazara sunduğunuz yeni ürünler oldu mu? Varsa, ilgili ürünün muadillerine göre farkını ve satışlarınıza etkisini anlatır mısınız?

Polin kurulduğu günden bugüne Ar-Ge ve inovasyona hep değer verdi. İnovasyon Polin’de bir yaşam biçimi. Bu yüzden King Cobra gibi sektörde oyunu değiştiren ürünler sunabildi, bu yüzden kaydıraklarda daha önce yapılmamış kapalı kalıp teknolojisini sektöre kazandırdı. 28 Aralık 2016 yılında Ar-Ge Merkezi resmi başvurumuzu gerçekleştirdik ve 22 Şubat  2017 tarihinde Türkiye’nin 383. Ar-Ge Merkezi olduk. Polin Waterparks böylece kendi sektöründe Ar-Ge merkezi olan ilk firma oldu.  Bugün Ar-ge departmanımız; Tasarım Ar-Ge, Mekanik Ar-Ge ve Kompozit Ar-Ge olmak üzere 3 birimden oluşan güçlü bir departman. Her biri kendi alanlarında farklı projeler üzerine çalışıyor. Bu merkezde Mekanik ve Su Tekniği Geliştirme, Kompozit Malzeme Geliştirme, Kaydırak Tasarım, Mühendislik ve Kesin Hesap,  Elektronik Ürün Geliştirme Bölümleri bulunacak. 2016 yılından beri TİM’in yayınladığı Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 250 şirketten biri oldu Polin. Her yıl bu listede daha da yukarılara tırmanacağız. Su parkı sektöründe liderliğimizi yeni yollar, yeni teknolojiler ve inovasyonlarla devam ettireceğiz.

“Yüzde 100 Türk hammaddesiyle üretim yapıyoruz”

Tüm üretimimizi Türkiye’de yapıyoruz, bu da bizim için çok önemli. Türkiye’de ihracat yapan firmalar bile ithalata dayalılar, biz %100 Türk hammaddesi ile burada, kendi tasarım gücümüz ve kendi mühendislerimiz ile ihracat yapıyoruz ve bunu da dünyanın en zor coğrafyalarında yapıyoruz. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile sadece eğlence sektörüne değil, endüstriyel tasarım ve kompozit sektörlerine de önemli katkılar sunuyoruz. Bugün patent ve tasarım tesciline sahip olan tüm ürünlerimizi, dünyanın 109 ülkesinde gerçekleştirilen 3500 projede fark yaratmaya ve uluslararası başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyoruz. 2018 yılında dünyanın en büyük eğlence parkları fuarı IAAPA Expo’da lansmanını gerçekleştirdiğimiz, dünyanın ilk tamamen şeffaf kompozit su kaydırağı olan Glassy’i bu süreçte Vogue Hotel Bodrum’da yer alan Candyland Tema Parkı’na kurduk. Sınırsız desen seçeneği sunan UTexture teknolojimiz ile gerçekleştirdiğimiz ilk projemiz Kirman Hotels Arycanda De Luxe’ü tamamladık. Bunlar dışında teknoloji entegre ederek kaydırağın içinde kayış esnasında görsel efektlerle deneyimi artıran Wonder Flux kaydırağımızı ve başlı başına yeni ve eşsiz bir tasarım olan, doğadan esinlenerek tasarladığımız Stingray su kaydırağını sektörle buluşturduk. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile her yıl sektöre yeni ürün ve teknolojiler sunmaya devam edeceğiz.

Bu yıla ilişkin hedef ve beklentilerinizi paylaşabilir misiniz?

Sektörde global bir oyuncu olarak inovasyon ve teknoloji liderliği konumumuzu sürdürmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 44 yıllık sektör tarihçesi, 109 ayrı ülkede 3500 proje  gerçekleştirmemiz bize benzersiz  bir işletme teknolojik uzmanlık kazandırdı. Tüm bu süreçte değişmeyen tek şey ise, Polin’in müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya verdiği öncelik oldu. Dolayısıyla ileriye dönük planlarımızı bu önceliğimize odaklanarak ele aldık. Bugün ve gelecekteki öngörülerimiz ve müşterilerimizin görüşleri sektörümüzde iki önemli küresel gelişmeyi işaret ediyor: A’dan Z’ye kadar tüm ihtiyaçlara tek elden ve entegre edilmiş çözümler üretmek ve sektöre yeni, adrenalini yüksek ürünler sunmak. Her iki konuda da liderliğimizi ve öncülüğümüzü önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Posted in Design, Music, Uncategorized, WordPressTags:
Write a comment